This paragraph should be hidden.
Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Amscan Oversized Witch Hat String Lights strand features black witch hats illuminated by a bright blue LED light. Perfect for indoor or outdoor display, these unique string lights with their glowing witch hats create a spooky ambience for your Halloween decor. Place them along the banister, hang from the eaves or line walkways to welcome trick-or-treaters on Halloween night.
Add some style to your indoor or outdoor holiday display with these Amscan Oversized Witch Hat String Lights
Strand has black witch hats
Each witch hat comes with a warm blue LED light inside
| Part Number | 244577 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Height (cm) | 44.45 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.46 ft |
| Assembled Height (in) | 17.50 in |
| Assembled Length (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.08 ft |
| Assembled Length (in) | 1 in |
| Assembled Width (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
| Assembled Width (mm) | 406.40 mm |
|---|---|
| Batteries Required Quantity | 3 |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black |
| Decoration Type | Special effects |
| Light Bulb Colour(s) | White |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Up Indicator | Yes |
| Material(s) | Plastic, Fabric |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 6.50 cm |
| Package Depth (in) | 2.56 in |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.80 kg |
| Package Weight (lb) | 1.76 lb |
| Package Width (cm) | 16.00 cm |
| Package Width (in) | 6.30 in |
| Power Source | Battery Operated |
| Primary Colour | Black |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Other |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Halloween |
| Wattage | 1800 W |
No, I do not recommend this product.
