Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
7 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Bring vibrant style to your indoor and outdoor spaces with the ECARPET Veranda Traditional Indoor/Outdoor Area Rug, Coral, Assorted Sizes. This durable polypropylene rug adds a pop of coral colour suited for medium to high-traffic areas. The casual contemporary pattern effortlessly complements any décor. Soft yet resilient, this rug stands up to the elements while creating an inviting space to relax. Available in multiple sizes, it's the perfect accent piece for patios, decks, porches, and more. Durable and easy to clean, the Veranda Traditional rug infuses outdoor areas with a welcoming dose of style.
Invigorate your favourite indoor/outdoor areas with ECARPETGALLERY Veranda Traditional Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Casual contemporary coral indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Other |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 113.76 in |
| Assembled Width (in) | 78.48 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Braided |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |