This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
9 ft
7 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring ECARPET Liv Indoor/Outdoor Floral Area Rug, Ivory, Assorted Sizes. This soft and durable polypropylene rug adds a touch of chic style to indoor and outdoor spaces alike. The contemporary floral pattern in ivory is equal parts classic and modern. Suitable for medium to high-traffic areas, this rug stands up to everyday wear and tear. The durable polypropylene construction ensures it looks great for years, indoors or out. Available in a range of sizes, this rug fits in small spaces like patios or large areas like living rooms.
Add a chic touch to your favourite indoor and outdoor spaces with ECARPETGALLERY Liv Rug
Soft and durable rug is perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Contemporary botanical ivory indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Part Number | 351825 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Floral |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 113.76 in |
| Assembled Width (in) | 78.48 in |
| Assembled Weight (lb) | 20.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 9 ft |
| Assembled Width (ft) | 7 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Off-white | Off-white | Grey | Off-white | Grey | |
| Pattern Type | Floral | Floral | Geometric | Geometric | Geometric |
