This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transport your floors to Morocco with the ECARPET Gallery Grammercy Stark Dark Grey Indoor Shag Rug. This simple shag rug blends soft 100% polypropylene fibers in a geometric pattern. The rug’s casual style and durable construction withstand daily wear while adding texture and visual interest to your flooring. Available in multiple sizes, this versatile rug can complement any existing décor. The geometric shapes that line the rug interplay with one another to create depth and dimension that defines your space. Made from durable polypropylene, this rug stands up to heavy foot traffic and provides plush softness underfoot.
Add a touch of panache to your indoor space with ECARPETGALLERY Grammercy Stark Shag
Soft and durable rug perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Casual Moroccan style dark grey indoor shag
Available in a variety of sizes
| Part Number | 346458 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 3.00 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 25.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Grey | Grey | Off-white | Grey | Off-white | |
| Pattern Type | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric |
$701.96
