This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
6 ft
4 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring a touch of casual elegance to your home with the ECARPET Gallery Grammercy Liv Cream/Grey Indoor Geometric Area Shag Rug. This durable cream shag rug is made from 100% polypropylene, ideal for high traffic areas in your home. Showcasing a chic Moroccan-inspired geometric pattern in neutral cream and grey tones, this casual area rug adds cozy texture and visual interest to any room. Available in a variety of convenient sizes, the Grammercy Liv rug complements both contemporary and traditional décor. Thanks to its easy-care polypropylene pile, this stylish shag rug will retain its beauty for years to come.
Add a touch of panache to your indoor space with ECARPETGALLERY Grammercy Liv Shag
Soft and durable rug perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Casual Moroccan style cream indoor shag
Available in a variety of sizes
| Part Number | 346437 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 3.00 in |
| Assembled Length (in) | 70.56 in |
| Assembled Width (in) | 46.68 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Off-white | Off-white | Off-white | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric |
$106.99
