Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian









Ecarpet Gallery
9 ft
7 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Add a touch of Moroccan charm to your space with the ECARPET Agadir Abstract Indoor Area Shag Rug, Ivory/Tan, Assorted Sizes. Crafted from durable polypropylene fibres, this rug's abstract ivory and tan design will instantly elevate any room while remaining soft underfoot. The versatile abstract pattern features an eclectic mix of geometric shapes and organic motifs inspired by traditional Moroccan design, creating a timeless look that works with a variety of styles. Available in multiple sizes to fit your needs, this rug is ideal for medium to high-traffic rooms like living rooms, bedrooms, dining rooms, and dens. Simply vacuum or spot clean as needed to maintain its beauty for years to come.
Add a touch of charm to your favourite room with Ecarpet Gallery Agadir Abstract Shag
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality polypropylene
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Ivory, Tan Moroccan style abstract indoor area rug
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Part Number | 324583 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 3.00 in |
| Assembled Length (in) | 113.76 in |
| Assembled Width (in) | 78.84 in |
| Assembled Weight (lb) | 43.78 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 9 ft |
| Assembled Width (ft) | 7 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |