This paragraph should be hidden.
Easy-Kleen
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy-Kleen Commercial Hot Water 1500 PSI 2HP Electric Pressure Washer is a dependable, long-lasting machine built for a multitude of applications
Oil burner is dependable and serviceable
Electrical control panel is NEMA 4 water tight with heavy-duty on/off cam switch
Continuous duty motor 1750 RPM TEFC 1.15 service factor with thermal overload protection
Triplex Plunger Pump Commercial Duty
3/4" threaded axles are welded to the frame with 13" pneumatic wheels attached with lock nuts
Colour-coded Quick Connect nozzles for easy identification
Hot water, steel-braided, high-pressure hose
2HP/110V/1ph
2 GPM at 1500 PSI
| Part Number | EZO1520E |
|---|---|
| Maximum Pressure (psi) | 1500 lb/in² |
| Advanced Features | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required |
| Nozzles Included | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap |
| Pump Type | Triplex |
| Motor Type | Induction |
| Number of Tips Included | 5 |
| Accessories List | Tips, Wheels |
| Assembled Height (cm) | 116.84 cm |
| Assembled Length (cm) | 76.20 cm |
| Assembled Weight (lb) | 408.00 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 121.92 cm |
| Assembled Width (mm) | 1219.20 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Cart Style | Steel Frame |
| Case Type | Not Included |
| Certifications | CSA Listed, ETL Listed |
| Cord Gauge (ga) | 14ga |
| Cord Type | Cordless |
| Detergent Tank Capacity (gal) | 0.00 gal (US) |
| Detergent Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Detergent Tank Capacity (qt) | 0.00 qt (US) |
| Detergent Tank Type | Not Applicable |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Hose Diameter (cm) | 0.95 cm |
| Hose Diameter (mm) | 9.53 mm |
| Hose Length (m) | 15.24 m |
| Hose Material | Stainless Steel Braiding Over PVC |
| Noise Level (dB) | 75 dB |
| Number of Accessories | 3 |
| Package Depth (cm) | 116.84 cm |
| Package Height (cm) | 116.84 cm |
| Package Weight (lb) | 407.85 lb |
| Package Width (cm) | 76.20 cm |
| Primary Colour | Red |
| Primary Material | Poly |
| Product Model Number | EZO1520E |
| Product Use(s) | Commercial, Residential |
| Pump Material | Brass |
| Water Temperature | Hot Water |
| Wheel Size (cm) | 33.02 cm |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Maximum Pressure (psi) | 1500 lb/in² | 1500 lb/in² | 3000 lb/in² | 2400 lb/in² | 2700 lb/in² | |
| Advanced Features | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | Adjustable Pressure, Cordless Indicator, Made in Canada, No Assembly Required | No Advanced Features | |
| Nozzles Included | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 15 Degree, 25 Degree, 40 Degree, Soap | 0 Degree, 25 Degree, 40 Degree |
No, I do not recommend this product.
