Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easton Black Max 31-in Crossbow Arrows are made from high-strength carbon materials
Universal design allows compatibility with most crossbows
Black, micro-smooth finish is both stylish and practical
60/75 lbs
Includes 3 arrows per pack
| Part Number | 1759841 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Archery Part Type | Arrow Vanes |
| Assembled Height (cm) | 81.28 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.67 ft |
| Assembled Height (in) | 32.00 in |
| Assembled Length (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.42 ft |
| Assembled Length (in) | 5.00 in |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 0.30 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.66 lb |
| Assembled Width (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Width (in) | 0.50 in |
| Assembled Width (mm) | 12.70 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Bow Type | Traditional |
| Colour | Black |
| Handedness | Not Applicable |
| Nock Size | Not Applicable |
| Nock Type | Not Applicable |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Depth (cm) | 12.70 cm |
| Package Depth (in) | 5.00 in |
| Package Height (cm) | 81.28 cm |
| Package Height (in) | 32.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.30 kg |
| Package Weight (lb) | 0.66 lb |
| Package Width (cm) | 1.27 cm |
| Package Width (in) | 0.50 in |
| Primary Material | Fiberglass |
| Release Type | Finger |
| Sustainability | ECO COOL |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |