This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
Whether you're a contractor on your way to the jobsite or just a casual fisherman heading to the boat landing, you need working trailer lights to tow safely and legally. For any towing setup, CURT offers quality wiring components, including complete wiring kits, circuit breakers, wiring connectors and more. This relay kit is made for certain years of the Nissan Armada and Nissan Titan without a factory tow package. It is recommended for applications where over-protection is required. The kit includes two small blue relays and one large brown relay that are required to complete the circuits for a trailer wiring connection.
Relay Kit for Nissan Armada, Titan
Recommended for applications where over-current protection is required
Fits Nissan Armada or Titan without tow package
| Part Number | 57000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| End 1 Gender Type | Female |
| End 1 Shape | Flat |
| End 1 Terminal Quantity | 4 |
| End 2 Gender | Male |
| End 2 Shape | Flat |
| End 2 Terminal Quantity | 4 |
| Manufacturer Part Number | 57000 |
| Package Depth (cm) | 22.86 cm |
| Package Depth (in) | 9.00 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.41 kg |
| Package Weight (lb) | 0.90 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Product Length (cm) | 23.00 cm |
| Product Length (in) | 9.06 in |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Wire Gauge (ga) | 16 ga |
| Wire Quantity | 8 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
