This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Hauling some yard waste to the city dump? Taking the family camping for the weekend? Pulling some heavy-duty equipment around the farm? If you own more than one trailer, you know what a hassle it can be switching back and forth between ball mounts and keeping track of which ball mount fits which coupler. CURT has made things simple with the multi-ball mount with tow hook. This all-in-one ball mount behemoth features three trailer balls with three different ball diameters and a tow hook for recovery towing. It allows you to easily accommodate multiple trailers and coupler sizes and fits any trailer hitch with a 2" x 2" receiver tube opening - For whatever trailer you are towing on any given day, the multi-ball mount makes it easy to hitch up and go. With three trailer balls on one shank, simply rotate the ball mount to the correct size ball, insert a hitch pin and you are ready to couple your trailer. There is no need to switch and store multiple ball mounts or to mount and torque different size trailer balls - The tow hook and all three trailer balls on the multi-ball mount are welded onto a solid steel shank, giving them a strong foundation and eliminating the possibility of coming loose or being stolen. The 1-7/8" trailer ball offers a gross trailer weight capacity of up to 3,500 lbs. and a tongue weight rating of 350 lbs. The 2" ball has a GTW capacity up to 5,000 lbs. and a TW rating of 500 lbs. The 2-5/16" ball can tow up to 10,000 lbs. of GTW and 1,000 lbs. of TW. With the added tow hook, the multi-ball mount is also the perfect accessory for recovering stuck vehicles or straight-line pulling various loads. The tow hook's capacity is limited to the trailer hitch's capacity - The CURT multi-ball mount comes with a durable black powder coat finish on the shank to help it withstand prolonged exposure to the elements, and it features two possible attachment lengths of 7" or 8-1/2".
Features three welded trailer balls and a tow hook on a solid shank
Allows for quick switching between trailer ball sizes
Tow hook perfect for vehicle recovery towing applications
Mounts on trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening
Fits 1-7/8", 2" or 2-5/16" couplers
Tow hook limited to trailer hitch capacity
Permanently attached trailer balls cannot be loosened or stolen
Shank constructed from solid steel for optimum strength
Shank protected by a durable powder coat finish
Trailer balls and hook feature a polished chrome-plated finish
Hitch pin sold separately
| Part Number | 45675 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 33.02 cm |
| Package Depth (in) | 13.00 in |
| Package Height (cm) | 17.78 cm |
| Package Height (in) | 7.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 9.38 kg |
| Package Weight (lb) | 20.68 lb |
| Package Width (cm) | 17.78 cm |
| Package Width (in) | 7.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$324.97$352.97
