This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Pushing the limits of standard towing, CURT forged ball mounts are a powerhouse among receiver-style ball mounts. With solid, one-piece construction, each forged ball mount is designed to surpass other 2" options to accommodate the added stress of heavy-duty towing. They are able to tow up to 17,000 lbs. of gross trailer weight and up to 2,550 lbs. of tongue weight, giving them more power to handle especially heavy loads - CURT forged ball mounts also come with a thick skin. We coat each ball mount in a black carbide powder coat finish to provide superior rust, scratch and UV protection. A forged ball mount is an excellent choice for hauling all kinds of heavy trailers. Whatever type of load you are towing -- livestock, industrial equipment, construction materials -- these class 5 ball mounts help you complete the job. Use a forged ball mount to tow large utility trailers, livestock and cattle trailers, toy haulers, RVs and large boat trailers (NOTE: Never exceed the lowest weight capacity of any towing component; i.e. the vehicle, hitch, trailer, etc.). CURT forged ball mounts are engineered to be a perfect counterpart to the CURT class 5 Xtra-Duty trailer hitch, making them the ball mount of choice for full-size pickup trucks and SUVs.
Fits trailer hitches with a 2" x 2" receiver tube opening
Constructed from solid, forged steel for superior strength
Equipped with a 1-1/4" hole to accept a trailer ball shank
Protected by a highly durable carbide powder coat finish
Trailer ball and hitch pin sold separately
| Part Number | 45341 |
|---|---|
| Accessories List | Ball Mount |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Drop Length | 1.00 cm |
| Drop Length (in & cm) | 0.39 in |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 7711.07 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 16999.98 lb |
| Hitch Class | Class III |
| Package Depth (cm) | 34.39 cm |
| Package Depth (in) | 13.54 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 11.63 cm |
| Package Height (in) | 4.58 in |
| Package Weight (kg) | 5.67 kg |
| Package Weight (lb) | 12.51 lb |
| Package Width (cm) | 7.62 cm |
| Package Width (in) | 3.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 771.11 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 1700.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$1109.9$1127.96
