Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Cuisinart Sharpening Steel features a classic triple rivet construction for durability
Premium-quality stainless steel knife sharpener
Sharpening steel blade
Length: 8" (20.3 cm)
| Part Number | TRC-SHPCC |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 37.20 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.22 ft |
| Assembled Height (in) | 14.65 in |
| Assembled Length (cm) | 3.60 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.12 ft |
| Assembled Length (in) | 1.42 in |
| Assembled Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Weight (ml) | 220.00 ml |
|---|---|
| Assembled Weight (oz) | 7.76 oz |
| Assembled Width (cm) | 10.80 cm |
| Assembled Width (in) | 4.25 in |
| Assembled Width (mm) | 108.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Handedness | Ambidextrous |
| Items Sharpened | Straight Blades |
| Number of Stages | 1 |
| Package Depth (cm) | 10.01 cm |
| Package Depth (in) | 3.94 in |
| Package Height (cm) | 2.82 cm |
| Package Height (in) | 1.11 in |
| Package Weight (kg) | 1.25 kg |
| Package Weight (lb) | 2.76 lb |
| Package Width (cm) | 3.00 cm |
| Package Width (in) | 1.18 in |
| Power Source | Manual |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Sharpener Type | Honing Rod |
| Sharpening Material | Stainless Steel |
| Stage | Single |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |