Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Each kit contains 6 plugs with every plug containing seeds, fertilizer and nutrients for plant to grow
Easy to grow
Easy to plan your vegetable garden
Ideal for beginner gardeners
| Part Number | SAE0051 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.12 m² |
| Planting Season | Year Round |
| Bloom Time | Summer through Fall |
| Maximum Germination Time (day) | 25 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 29.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 20.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.80 kg |
|---|---|
| Package Form | Packet |
| Growing Height (cm) | 26.00 cm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Depth (in) | 20.00 in |
| Package Height (in) | 10.00 in |
| Package Weight (lb) | 1.10 lb |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |