This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bulbs Are Easy Paeonia Festiva Maxima Spring Bulbs unveil a dazzling display of big, lush flowers
Easy to grow
Blooms mid to late spring
Excellent cut flowers
Bulbs are great in planters, not much space is needed
Variety: Paeonia Festiva Maxima
Light Requirements: Full sun to partial shade
| Part Number | PER0005 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 64.38 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 16 d |
| Minimum Germination Time (day) | 16 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 18.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 18.00 °C |
| Hardiness | Traffic Resistant |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 7.00 cm |
| Location | Partial Sun |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (in) | 2.60 in |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |
