Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy to grow, beautiful selections, healthy varieties
It’s easy to do with amazing results
Grow something, be part of nature
| Part Number | SHR0007 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 64.38 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 16 d |
| Minimum Germination Time (day) | 16 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 7.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Traffic Resistant |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 20.00 cm |
| Location | Partial Sun |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (in) | 2.60 in |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars