Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bulbs Are Easy Dahlia Karma Bulbs will bloom from early Summer until first frost
Bulb Size: #1
Light Requirements: Full sun to partial shade
Height: 32-40" (81.2-101.6 cm)
For best results plant these bulbs 20-24" (50.8-60.9 cm) apart at a depth of 2" (5 cm)
Pinch shoot tips twice to encourage fullness
Winterizing: Dahlias need to be dug up after the first frost, do not wash but dry the bulbs
| Part Number | DAH0007 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 64.38 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Late Spring to Early Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 16 d |
| Minimum Germination Time (day) | 16 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 7.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 45.00 cm |
| Location | Full Sun |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Depth (in) | 2.60 in |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.