This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Brighten up your garden with Bulbs Are Easy Darwin Tulip Bulbs
Easy to grow
Comes ready to plant
Produces gorgeous large blooms on tall, sturdy stems
Excellent cut flowers
NOTE: Colours and/or styles may vary in-store and are not guaranteed. For online orders, they are randomly selected during fulfillment.
| Part Number | TUL0061 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Fall |
| Bloom Time | Early to Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 8 d |
| Minimum Germination Time (day) | 6 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 10.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 4.44 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 30.00 cm |
| Location | In Ground |
| Number of Pieces | 40 |
| Package Depth (in) | 2.60 in |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plant Hardiness Zone | 0, 0a, 0b, 1, 1a, 1b, 2, 2a, 2b, 3, 3a, 3b, 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |
