This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Also known as amaryllis lilies
Brilliantly hued blooms
Magnificent shape add an exotic flair to any garden
Light Requirements: Full Sun
Growing Height: 18-36"
Bulb Size: 18/20 eyes
Plant will bloom 8-10 weeks after planting
| Part Number | MIS0021 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Disease Resistant |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 35.00 cm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (in) | 3.94 in |
| Package Height (in) | 8.07 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 5.39 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Sustainability | Performance |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Butterflies |
