This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
All-in-One Planter with herbs and vegetables containing everything needed to create tasty delights right at your fingertips, doesn’t get any simpler than that!
All planter kits contain coco pucks, soil, seeds and seed starter (greenhouse)
Just add water and watch for surprising results
Cocktail Kit Includes (3996423): Lemon Balm, Spearmint, Sweet Basil, Hyssop and Borage-Angelica Seeds
Pizza Kit Includes (3996185): Tomato Tiny Tim, Serrano Pepper, Red Onion, Sweet Basil, Sweet Pepper & Oregano Seeds
BBQ Kit Includes (3996183): Thyme, Sweet Basil, Cucumber, Sweet Pepper, Tomato Roma, Zucchini Seeds
| Part Number | Pizza0001 |
|---|---|
| Planting Season | Fall, Spring, Summer, Winter, Year Round |
| Bloom Time | Early to Mid Spring |
| Maximum Germination Time (day) | 16 d |
| Minimum Germination Time (day) | 16 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 7.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Traffic Resistant |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 4.08 kg |
| Package Form | Sold Individually |
|---|---|
| Growing Height (cm) | 35.00 cm |
| Location | Container, Indoor/Outdoor Use, Partial Sun, Sun and Shade |
| Number of Pieces | 1 |
| Plant Hardiness Zone | 0, 0a, 0b, 1, 1a, 1b, 2, 2a, 2b, 3, 3a, 3b, 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |
