This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Buck Knives Lite Max II Large Guthook Knife features a blade that has been tumbled finished for improved corrosion resistance
420HC stainless steel blade utilizes the advanced Edge2x blade technology to ensure premium sharpness out of the box
Ergonomic, full tang Dynaflex® rubber handle provides a superior grip
Includes a heavy-duty polyester black sheath
Blade Length: 4" (10.2 cm)
Weight: 4.7 oz (133.2 g)
| Part Number | 685BKGB |
|---|---|
| Knife Type | Fixed Blade |
| Product Use(s) | Hunting |
| Advanced Features | Full Tang |
| Edge | Straight |
| Blade Length (in) | 3.25 in |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Thermoplastic Rubber |
| Accessories List | Sheath |
| Blades Included | Not Applicable |
| Assembled Height (in) | 11.25 in |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 2.75 in |
| Assembled Width (in) | 2.20 in |
| Closed Length (in) | 7.52 in |
| Colour | Black |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
| Opening Mechanism | Not Applicable |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Knife Type | Fixed Blade | ||||
| Product Use(s) | Hunting | Hunting | Hunting | Hunting | |
| Advanced Features | Full Tang | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
