Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian




Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience a stylish, comfortable drive with the Browning Buckmark Branding Steering Wheel Cover with RealTree Edge Cameo. It safeguards your hands from extreme heat and cold while providing a firm grip. Crafted from durable material, it boasts a RealTree Edge camo pattern design for a unique look. This cover is tailored to fit steering wheels measuring 15"-15.5" (38.1-39.4 cm) in diameter. Ideal for those seeking a touch of the outdoors in their vehicle's interior.
Ride in style with the Browning Steering Wheel Cover
Protects hands from heat and cold
Made of durable material
RealTree Edge camo pattern design
Fits steering wheels 15"-15.5" (38.1-39.4 cm) in diameter
| Part Number | C00159190199 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Water Resistant |
| Assembled Height (cm) | 3.80 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.12 ft |
| Assembled Height (in) | 1.50 in |
| Assembled Length (cm) | 39.37 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.29 ft |
| Assembled Length (in) | 15.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.37 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.82 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 39.37 cm |
| Assembled Width (in) | 15.50 in |
| Assembled Width (mm) | 393.70 mm |
| Auto Interior Accessory Type | Steering Wheel Cover |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour | Multicolour |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 3.80 cm |
| Package Depth (in) | 1.50 in |
| Package Height (cm) | 39.37 cm |
| Package Height (in) | 15.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.37 kg |
| Package Weight (lb) | 0.82 lb |
| Package Width (cm) | 39.37 cm |
| Package Width (in) | 15.50 in |
| Primary Material | Polymer |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences |